Nedelja po Petrovdanu – Kosidba na Rajcu

Kosidba na Rajcu je tradicionalna turistička manifestacija koja oživljava i čuva uspomenu na zajedničke seoske mobe i proslavlja

Kosidba na Rajcu je tradicionalna turistička manifestacija koja oživljava i čuva uspomenu na zajedničke seoske mobe i proslavlja završetak sezone košenja planinskih livada. Traje tri dana, od petka 14. jula do nedelje 16. jula i ispunjena je brojnim kulturno-umetničkim i sportskim sadržajima: nastupi folklornih ansambala; koncerti rok, zabavne i narodne muzike; izložba poljoprivredne mehanizacije i opreme, uz demonstraciju rada na rajačkim livadama itd.

Centralni događaj odigrava se u nedelju 16. jula od 10 časova.  Počinje okupljanjem kosača, zdravičara, vodonoša, ručkonoša i ostalih učesnika koji u defileu, uz zvuke trubačkog orkestra, svečano paradiraju centralnim delom Rajca ka kosilištu.

Kosidba na Rajcu je mesto gde se susreću i prepliću srpska tradicija, kultura, priroda, veština i gostoljubivost. Sve ove vrednosti slavimo na Rajcu i zato Vas pozivamo da sa nama podelite radost trenutka!

Više o manifestaciji, kao i detaljnom programu 45. Kosidbe na Rajcu možete saznati na www.kosidba.com ili direktno u Turističkoj organizaciji opštine Ljig na telefon 014 344 33 00 i 063 208 278.

Gordana Blagojević i Vladimir Ivanović

PETAK, 14.07.2017.
17.00 Fudbalski turnir Kosidba 2017
21.00 Rok veče – Bjesovi, Kora, Strah od Džeki Čena, Mravi… 

SUBOTA, 15.07.2017.
12.00 Otvaranje izložbe poljoprivredne mehanizacije
19.00 Defile folklornih ansambala
20.00 Rajačko poselo – KUD „Ljig“

NEDELJA, 16.07.2017.
09.00 Okupljanje kosača
10.00 Kosačka zdravica, nastup pevača, igrača, trubača…
10.15 Vrtić „Kaja“ Ljig
10.30 KUD „Despot Stefan“ Beograd
11.00 Otvaranje Kosidbe i defile kosača, ručkonoša, vodonoša…
12.00 Revijalno takmičenje kosača
12.30 Kosidba na Rajcu – takmičarski deo
13.00 Međunarodno ekipno takmičenje u ručnom košenju trave
13.30 Demonstracija rada poljoprivredne mehanizacije
14.00 Kosački ručak na okosu
15.00 KUD „Luka Spasojević“ Ljig
15.30 Proglašenje pobednika i dodela priznanja
16.00 Izvlačenje nagrada za posetioce
17.00 Etno Art – koncert trubačkog orkestra
19.30 Jelena Tomašević i bend – koncert