Iako je delovalo da je već od prvog dana „zaratio“ sa novinarima, jer im nije dozvolio da prisustvuju prvoj sednici Gradskog veća u novom sazivu, gradonačelnik Čačka, Milun Todorović danas je uspeo da se nagodi sa njima.
Gradonačelnik se na početku sastanka, kome su prisustvovali novinari, urednici i direktori svih medija Čačka, izvinioi priznao da je neprimereno udaljio novinare sa sednice, čime je bez najave prekinuo dugogodišnju tradiciju, ali je tokom većeg dela sastanka ostao pri odluci da novinari ubuduće nemaju pristupa sednicama.
Ipak, na kraju je pristao na kompromisno rešenje, da se novinarima obezbedi posebna prostorija u gradskoj upravi gde će moći da prate tok sednica preko monitora.
Todorović je isprva čvrsto branio svoj stav da je većnicima neopohodan „mir i tišina“ u radu, jer donose odluke o koje se tiču „miliona dinara“ i istakao da želi da sa novinarima ima dobru saradnju, da svima omogući da u isto vreme objave tačne i proverene informacije, kako se izveštaji sa Gradskog veća ne bi pretvarali u reality show. Predložio je da se obezbedi obavezna pauza na svaka dva sata sednice veća, tokom koje će on novinarima saopštiti koje su odluke donete, obrazložiti ih i obezbediti im sagovornike za odgovarajuće teme, a da se po završetku sednice održi obavezna konferencija za medije. Dodao je i da će novinarima biti omogućene izjave i nakon pripremne sednice.
Njegovo izlaganje prekinula dopisnica agencije Beta, Vesna Bjelić, koja je istakla da je nemoguće da novinari budu saradnici vlasti: „Novinari su najjači korektiv vlasti, i to je naša uloga. Mi nikada nismo i nikada ne možemo sarađivati na taj način. Prisustvo novinara, prevashodno lokalnih medija, je jako bitno. Ja nisam dolazila na sednice veća u prethodnom periodu, jer se kao dopisnik agencije Beta ne bavim tom vrstom lokalnih tema, ali jesam prva objavila da ste novinarima zabranili da prisustvuju“, istakla je Bjelić i dodala da, ma kako argumentovao tu odluku, u medijima će ona uvek biti definisana kao zabrana.
Dopisnik lista „Blic“ i urednik portala „Morava info“, Vladimir Nikitović, je objasnio gradonačelniku da je za novinare prisustvo na sednicama uvek bilo bitno, jer se tokom rasprave članova veća, direktora javnih preduzeća, načelnika uprava i izvestilaca po tačkama dnevnog reda mogu čuti informacije, koje oni možda ne bi saopštili u svojim izjavama nakon zasedanja. Podvukao je da se nekada iz disonantnih tonova između prisutnih na sednici mogu izvući informacije značajne za građane. Predložio je da se novinari i gradonačenik nađu „na pola puta“, u obostranom interesu: „Ako već insistirate na miru i tišini, mada novinari nisu nikada ometali rad veća, možemo da se dogovorimo o pravilima ponašanja. Da novinari imaju akreditacije, da se mobilni telefoni obavezno isključuju, da nema ulaska i izlaska do pauze u zasedanju… I da se izjave uzimaju u trenutku kada se odredi pauza. Na taj način biste bili zadovoljni i vi imi“, rekao je Nikitović.
Njegov predlog podržala je urednica TV Telemark, Ivana Subotić, koja je dodala da novinari u dosadašnjoj praksi nikada nisu od sednica veća pravili nikakav reality, a da predlozi koje je gradonačelnik izneo onemogućavaju njihov rad: „Vi nama nudite da dolazimo na pripremne sednice, da čekamo pauze, konferencije na kraju zasedenja, gde ćete nam davati izjave post festum, a da mi zapravo i nismo upućeni u tok rasprave. Mi vas ne učimo da radite svoj posao, ali nemojte ni vi učiti nas. Tako se ne može izveštavati sa sednica veća, i volela bih da ako postoji novinar koji može da radi na taj način objasni kolegama kako je to izvodljivo“, rekla je Subotić.
Urednik „Čačanskih novina“, Aleksandar Arsenijević, je podsetio gradonačelnika Todorovića da su milioni o kojima odlučuju on i članovi veća zapravo milioni koji pripadaju građanima Čačka i da je zato u njihovom interesu da se omogući javnost u radu tog tela.
„Ja bih voleo da mi neko iz Gradske uprave kaže kada se to, od 1990.godine do danas, dogodilo da je neki novinar ometao zasedanje, dobacivao većnicima ili pravio probleme?“, upitao je Arsenijević.
Novinarka „Glasa Zapadne Srbije“ Vukica Lazović podsetila je gradonačelnika da građani Čačka nikada ne bi saznali mnoge bitne informacije da novinari nisu prisustvovali raspravi na sednicama veća. „Nikada se ne bi saznalo da upravnik groblja nije znao koliko ima grobnih mesta, na primer“, istakla je Lazović i rekla da su one vlasti koje su držale sednice iza zatvorenih vrata platile kaznu na izborima.
Direktor portala Ozonpress, Nebojša Jovanović, objasnio je gradonačelniku da je izneo neistinu kada je rekao da prisustvo novinara na sednicama gradske vlade nije praksa ni u drugim gradovima: „Niste u pravu, jer je u mnogim gradovima to praksa. I da je u pitanju samo jedan grad, za Čačak bi opet bila ogromna šteta da isključi novinare iz rada Gradskog veća, kada već ima tu tradiciju od 1990.godine“, rekao je Jovanović.
Tačku na raspravu stavio je dopisnik Politike, Gvozden Otašević, koji je predložio da se novinarima omogući da sednicu makar prate tonski, u odvojenoj prostoriji, ukoliko članovima veća smeta njihovo prisustvo: „Ja sam kao dopisnik Politike 1989.godine poslat da izveštavam sa suđenja Azemu Vlasiju u Kosovskoj Mitrovici. Radili smo u nemogućim uslovima, bukvalno smo sedeli jedni na drugima. Na kraju, mogli smo da slušamo sednicu iz odvojene prostorije, a gledali smo je putem jednog monitora. Ako je to bilo moguće pre četvrt veka, zašto vi to ne bi obezbedili novinarima u Čačku danas?“, upitao je Otašević.
Gradonačelnik je izjavio da je predlog kolege Otaševića izuzetan i obećao da će biti realizovan u najskorijem roku.
Todorović je obećao i redovne konferencije za novinare, na svakih 15 dana, da će grad dobiti moderniji sajt gde će se dnevno prikazivati stanje računa i sva plaćanja, a najavio je i da će pojedini članovi Gradskog veća redovno primati građane u Skupštini grada.
Na kraju je poručio novinarima da će uvek biti tu za njihova pitanja i dodao: „Uvek me prvog kritikujte, a poslednjeg hvalite“.