U Čačku je raspisan Javni poziv za učešće privrednih subjekata u sprovođenju mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova na teritoriji grada.
Mere energetske sanacije sprovode se kroz saradnju sa privrednim subjektima koji se bave proizvodnjom, uslugama i radovima na energetskoj sanaciji porodičnih kuća i stanova, a krajnji korisnici bespovratnih sredstava su domaćinstva (građani) na teritoriji grada Čačka.
Domaćinstva koja ispunjavaju uslove za dodelu sredstava na osnovu Javnog poziva za sufinansiranje mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova na teritoriji grada Čačka za 2024. godinu mogu nabaviti dobra ili usluge isključivo od privrednih subjekata izabranih putem ovogodišnjeg javnog poziva i javnog poziva iz 2023. godine – navodi se u konkursu.
Cilj sprovođenja mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova je unapređenje energetske efikasnosti u stambenom sektoru i povećano korišćenje obnovljivih izvora energije u domaćinstvima na teritoriji grada Čačka.
U Čačku je danas postavljen kamen temeljac za izgradnju nove zgrade Naučno-tehnološkog parka. Početku izgradnje objekta vrednog 20 miliona evra prisustvovali su premijer Vlade Republike Srbije Miloš Vučević, predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, ministar za javna ulaganja Darko Glišić, direktor EBRD-a za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli, gradonačelnik Čačka Milun Todorović i direktor NTP Čačak Mirko Pešić.
Već 20 godina za redom bira se najbolja inovacija u Srbiji, a poslednje dve godine ovo takmičenje upotpunjeno je novom kategorijom, najbolje inovativno selo.
Na sastanku sa direktorkom Kancelarije za dualno obrazovanje Gabrijelom Grujić, privrednici Zlatiborskog okruga razgovarali su o problemima kadroviskih nedostataka sa kojima se iz godine u godinu susreću. Cilj sastanka bio je da privrednici podrže odluku Vlade republike Srbije da se uvede novi obrazovni provil, tehničar za metalurške tehnologije.
Током протекле недеље, у Бриселу је одржан први радни састанак у оквиру Еразмус+
пројекта под називом „Решавање јаза у вештинама у европској индустрији текстила,
одеће, коже и обуће, са нагласком на једнакост, иновације и отпорност“ на коме је
пројектни тим Факултета техничких наука у Чачку представио релевантне аспекте своје
партнерске улоге на пројекту. Координатор AEQUALIS4TCLF пројекта је Euratex,
европско удружење за одећу и текстил, које је, за потребе реализације овог пројекта,
окупило 19 партнера – представника индустрије, привредних комора, удружења
послодаваца, институција виског образовања, и стручног образовања и обуке, из седам
европских земаља.
Основни циљ AEQUALIS4TCLF пројекта чини оснаживање веза и
сарадње између регионалних и локалних ентитета у области текстилства, и ширење
европске мреже за подршку и развој стручних вештина у оквиру иновираних
струковних курикулума, са тежњом да се образује кадар који може да одговори
потребама савременог тржишта. Поврх тога, циљ AEQUALIS4TCLF пројекта је
усмерен ка развоју нове националне стратегије вештина кроз искуства седам
партнерских земаља, како би се установиле специфичне регионалне потребе и креирао
јасан пут за развој стручних кадрова, уз посебан нагласак на покушајима да се смањи
дискриминација и промовишу разноликости у одевној индустрији.
Protokol o saradnji Turističke organizacije Zlatibor sa Turističkom zajednicom grada Labin potpisan je 24. februara na 45. Međunarodnom sajmu u Beogradu.
Na proleće će početi igradnja nove zgrade Naučno-tehnološkog parka u Čačku na lokaciji nekadašnje fabrike Cer. Novi blok prostiraće se na 12.000 kvadratnih metara, a useljenje novih korisnika očekuje se za godinu i po dana, po završetku radova.
U čačanskoj kompaniji P.S. Fashion, jednoj od firmi koje su inicirale sistem dualnog obrazovanja u Čačku, do sada je praksu obavilo ili je još uvek pohađa šest generacija srednjoškolaca i dve generacije studenata među kojima su i oni koji su sebi obezbedili stalno zaposlenje po završetku školovanja.
Dualno obrazovanje je deo sistema srednjeg obrazovanja i vaspitanja u kome se kroz teorijsku nastavu i vežbe u školi i učenje kroz rad kod poslodavca, stiču, usavršavaju i izgrađuju znanja, veštine i sposobnosti i kompetencije u skladu sa standardom kvalifikacije i planom i programom nastave i učenja.
Mašinsko saobraćajna škola je prva uvela ovkav sistem obrazovanja u gradu na Moravi i od samog početka u ovakav vid nastave uključila se renomirana kompanija P.S.Fashion.
“ Meni je bila prva želja da dođem u kompaniju P.S. Fashion. Instruktori su dobri, kao i firma generalno”, ne skriva zadovoljstvo učenica Mašinsko soabraćajne škole Jelena Simić.
Jelena Simić, učenica Mašinsko saobraćajne škole
“Instruktori su stvarno korektni I puno nam pomažu. Naučili smo da šijemo, crtamo razne šablone za pantalone, košulje, suknje itd., a načili smo i da modelujemo”, ispričala je učenica Mašinsko saobraćajne škole Anđela Stefanović.
Anđela Stefanović, učenica Mašinsko saobraćajne škole
“Odlučila sam se za ovaj smer zato što smatram da sam kreativna i volim ideje da prenesem u stvarnost. Ovaj način šklovanja će mi omogućiti da više naučim, pošto planiram da nastavim školovanje”, izjavila je učenica Mašinsko saobraćajne škole Mirjana Ilić.
Mirjana Ilić, učenica Mašinsko saobraćajne škole
Učenje kroz rad je organizovan proces tokom koga učenici, pod rukovodstvom i nadzorom instruktora u realnom radnom okruženju u kompaniji P.S. Fashion , stiču kompetencije neophodne za efikasan i produktivan rad u modelarstvu.
Ana Palalić, mentor
“Oni u školi uče kako da konstruišu, kako da dođu do gotovog odevnog predmeta. Mi se ovde u kompaniji trudimo da sav taj deo, odnosno način konstrukcije, izrade i modelovanja odevnog predmeta primenimo praktično kako bi oni imali svest o tome kakv je rad u industrijskoj proizvodnji i kako bih ih prirpemili za rad ali i za nastavk školovanja ukoliko to žele”, mentorka Ana Palalić.
Kompanija “PS Fashion“ godinama unazad ističe potrebu za mladim kadrovima koji bi se školovali kroz modernizovani vid obrazovanja i stekli znanja koja će im omogućiti rad u kompanijama i doprineti njihovom razvoju i nadogradnji.
Nela Jovanović, marketing specijalista kompanije P. S. fashion
“Kada je reč o srednjoj školi, imali smo šest generacija od toga ukupno 50 učenika na praksi srednjoškolaca. Imali smo i dve generacije studenata, to je ukupno sedam studenata koji su i dalje na praksi kod nas. Učenici odnosno studenti koji su školsku godinu upisali 2023., sa praksom će krenuti naredne 2024. godine”, navela je marketing specijalista kompanije P.S. Fashion, Nela Jovanović.
Nela Jovanović podseća da je prednost ovakvog načina školovanja sticanje praktičnog znanja kroz praktičan rad.
“Ono što nauče u teoriji oni primenjuju ovde na samim modelima kroz mašine sa kojima rade i to im dosta znači za buduće zaposlenje. Odlaze spremni za posao za koji se školuju. Naglašavam da imamo tri studenta iz prve generacije koji dolaze kod nas da rade najčešće u periodu kada nemaju obaveze na fakultetu, najčešće preko leta, i ti studenti su sebi obezbedili stalno zaposlenje u našoj kompaniji nakon završetka školovanja”, zaključila je Nela Jovanović.
Kroz sistem dualnog obrazovanja u školama, kroz teorijski i praktični rad u kabinetima škole i kvalitetnu obuku u modnim kompanijama deca stiču znanja i veštine sa kojima su već sada deo kreativnog tima u modnoj industriji.